Jump to content

TV Boxing Schedule


brooklynbrawler
 Share

Recommended Posts

TV BOXING SCHEDULE

**Will be updated regularly, please check back for further schedule updates

Correct as at 13th March 2012...

 

 

 

 

Saturday 17th March:

Sergio Martinez vs Matthew Macklin

Edwin Rodriguez vs Don George

Magomed Abdusalamov vs Jason Pettaway

Kell Brook vs Matthew Hatton

Carl Frampton vs Prosper Ankrah

Grzegorz Proksa vs Kerry Hope

 

Sky Sports, coverage from 8pm GMT

 

 

Friday 23rd March:

Spencer Fearon's Hard Knocks

 

Premier Sports, coverage from 8pm GMT

 

 

Friday 23rd March:

Shane McPhilbin vs Enzo Maccarinelli

Jason Welborn vs James Flinn

Leonard Bundu vs Gianluca Branco

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

 

Saturday 24th March:

SHOBOX: Magdaleno vs Beltran Jr

 

Premier Sports, coverage from 4am GMT

 

 

Saturday 24th March:

Gary Buckland vs Paul Truscot

Erik Morales vs Danny Garcia

Ryan Rhodes vs Sergey Rabchenko

 

Sky Sports, coverage from 8pm GMT

 

 

Sunday 25th March:

Zab Judah vs Vernon Paris

 

Premier Sports, coverage from 2am GMT

 

 

Saturday 31st March:

Arthur Abraham vs Piotr Wilczewski

Mateusz Masternak vs Felipe Romero

Eduard Gutknecht vs Tony Averlant

Dustin Dirks vs Thomas Ulrich

Henry Weber vs Lorenzo Di Giacomo

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

 

Saturday 31st March:

Brian Rose vs Max Maxwell

 

Sky Sports, coverage from 8pm GMT

 

 

Saturday 14th April:

Tony Bellew vs Danny McIntosh

 

Sky Sports, coverage from 8pm GMT

 

 

Saturday 14th April:

Tyson Fury vs Martin Rogan

 

Channel 5, coverage from 8pm GMT

 

 

Saturday 21st April:

Abner Mares vs Eric Morel

Anselmo Moreno vs David De La Mora

 

Box Nation, coverage from 11pm GMT

 

 

Saturday 21st April:

Anthony Crolla vs Derry Mathews

 

Sky Sports, coverage from 11pm GMT

 

 

Saturday 28th April:

Bernard Hopkins vs Chad Dawson

Seth Mitchell vs TBA

 

Box Nation, coverage from 11pm GMT

 

 

Saturday 5th May:

Floyd Mayweather Jr vs Miguel Cotto

Saul Alvarez vs Shane Mosley

 

Box Nation, coverage from 8pm GMT

Edited by the_budweiser
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Updated:

 

Decembers fights archived;

 

 

Wednesday 14th December:

Lee Selby vs John Simpson

Steve O'Meara vs Nathan Weise

Billy Joe Saunders vs Tommy Tolan

Michael Maguire vs Najah Ali

 

Box Nation, coverage from 8pm GMT

 

 

Saturday 17th December:

Andre Ward vs Carl Froch

Kell Brook vs Luis Galarza

Bowie Tupou vs Donnell Holmes

 

Sky Sports, coverage from midnight GMT

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

January's Fights Archived;

 

 

Saturday 7th January:

Luis Ramos Jr vs Fernando Beltran

Michael Perez vs Omar Figueroa

 

Premier Sports, coverage from 4am GMT

 

 

Friday 13th January:

Leon Williams vs Shane McPhilbin

Larry Olubamiwo vs Sam Sexton

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

 

Saturday 14th January:

Kubrat Pulev vs Michael Sprott

Robert Stieglitz vs Henry Weber

Arthur Abraham vs Pablo Oscar Natalio Farias

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

Friday 20th January:

Derry Mathews vs Emiliano Marsili

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

 

Saturday 21st January 2012:

David Price vs John McDermott

Chris Edwards vs Abmerk Shindjuu

John Donnelly vs Martin Power

 

Sky Sports, coverage from 8pm GMT

 

 

Friday 27th January:

Liverpool Card, TBA

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

 

Saturday 28th January:

Carl Frampton vs Kris Hughes

John Ryder vs TBA

 

Sky Sports, coverage from 8pm GMT

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

February's Fights Archived;

 

 

Friday 3rd February:

Ovill McKenzie vs Tony Dodson

 

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

Saturday 4th February:

Yoan Pablo Hernandez vs Steve Cunningham

Enad Licina vs Alexander Alexeev

Eduard Gutknecht vs Vyacheslav Uzelkov

Mateusz Masternak vs Michael Simms

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

 

Saturday 4th February:

Scott Quigg vs Jamie Arthur

Joe Murray vs Chris Male

 

Sky Sports, coverage from 8pm GMT

 

 

Sunday 5th February:

Julio Cesar Chavez Jr vs Marco Antonio Rubio

Nonito Donaire vs Wilfredo Vazquez Jr

Vanes Martirosyan vs Troy Lowry

 

Box Nation, coverage from 1am GMT (cont from previous cards)

 

 

Friday 10th February:

Kevin Mitchell vs Stephen Ormond

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

 

Saturday 11th February:

Prizefighter (contenders TBA)

 

Sky Sports, coverage from 8pm GMT

 

 

Saturday 18th February:

Brian Magee vs Rudy Markussen

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

 

Saturday 18th February:

Derek Chisora vs Vitali Klitschko

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

 

Saturday 18th February:

Kid Galahad vs Jason Cook

 

Channel 5, coverage from 8pm GMT

 

 

Saturday 25th February:

Nathan Cleverly vs Tommy Karpency

Frankie Gavin vs Kevin McIntyre

Alexander Povetkin vs Marco Huck

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

 

Saturday 25th February:

Denis Shafikov vs Lee McAllister

Devon Alexander vs Marcos Rene Maidana

Adrian Broner vs Eloy Perez

 

Sky Sports, coverage from 8pm GMT

Link to comment
Share on other sites

March Fights Archived;

 

 

 

Friday 2nd March:

Stephen Smith vs Ben Jones

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

 

Saturday 3rd March:

Jamie McDonnell vs Malik Bouziane

Wladimir Klitschko vs Jean Marc Mormeck

 

Sky Sports, coverage from 8pm GMT

 

 

Wednesday 7th March:

Daniel Geale vs Osumanu Adama

 

Premier Sports, coverage from 10am GMT

 

 

Saturday 10th March:

Ricky Burns vs Paulus Moses

Paul Appleby vs Stephen Ormond

Juanma Lopez vs Orlando Salido

Miguel Angel Garcia vs Bernabe Concepcion

McWilliams Arroyo vs Luis Maldonado

 

Box Nation, coverage from 6pm GMT

 

 

Friday 16th March:

George Groves vs Kenny Anderson

**CANCELLED**

Box Nation, coverage from 6.30pm GMT

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 month later...

Re: STICKY: UK TV BOXING SCHEDULE

 

Feb. 1

At Chicago (ESPN2/ESPN Deportes): Carlos Molina vs. Cory Spinks, 12 rounds, IBF junior middleweight eliminator; Antwone Smith vs. Jose Luis Castillo, 10 rounds, welterweights; Artur Szpilka vs. Mike Mollo, 8 rounds, heavyweights; Donovan George vs. James Cook, 8 rounds, super middleweights; Mike Jimenez vs. Jordan Brown, 6 rounds, super middleweights; Jim Murphy vs. Aloric Carson, 4 rounds, welterweights; Junior Wright vs. Tim Johnson, 4 rounds, cruiserweights; Sergio Montes de Oca vs. Antoine Knight, 4 rounds, featherweights; Jaime Herrera vs. Marlon Smith, 6 rounds, welterweights

 

 

Feb. 2

At Las Vegas (Fox Deportes/FSN): Frankie Gomez vs. Lanard Lane, 10 rounds, welterweight; Mickey Bey Jr. vs. Robert Rodriguez, 8 rounds, lightweights; Joseph Diaz Jr. vs. Jose Ruiz, 4 rounds, bantamweights; Badou Jack vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights; Chris Pearson vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Luis Arias vs. Joshua Robertson, 6 rounds, super middleweights; Lionel Bellows vs. Jerrod Caldwell, 4 rounds, super middleweights

 

 

At McAllen, Texas (UniMas): Jose Felix Jr. vs. Gerardo Robles, 10 rounds, lightweights; Rafael Reyes vs. Hardy Paredes, 6 rounds, junior lightweights; Andre Dirrell vs. Michael Gbenga, 10 rounds, super middleweights; Ivan Najera vs. Larry Yanez, 6 rounds, lightweights; Mario Amador vs. Jonathan Borja, 4 rounds, featherweights; David Rios vs. Noe Santamaria, 4 rounds, junior lightweights

 

At Montreal (ESPN2/ESPN Deportes): Kevin Bizier vs. Nate Campbell, 12 rounds, welterweights; Tyler Asselstyne vs. Joel Diaz, 10 rounds, junior featherweights; Joachim Alcine vs. David Toribio, 8 rounds, junior middleweights; Didier Bence vs. Joey Dawejko, 6 rounds, heavyweights; Steve Rolls vs. Ahman Selemani, 6 rounds, light heavyweights; Kevin Lavallee vs. Krzysztof Rogowski, 6 rounds, junior lightweights; Marc Pagcaliwangan vs. Laslow Fekete, 4 rounds, junior featherweights

 

 

Feb. 9

At Mexico City (UniMas): Daniel Sandoval vs. Miguel Callist, 10 rounds, welterweights; Enrique Bernache vs. Javier Gallo, 10 rounds, junior featherweights

 

 

Feb. 15

At Uncasville, Conn. (ESPN2/ESPN Deportes): Delvin Rodriguez vs. George Tahdooahnippah, 10 rounds, middleweights; Bayan Jargal vs. Chris Howard, 10 rounds, lightweights; Aleksandra Lopes vs. Addy Irrizarry, 8 rounds, welterweights; Antonio Marrero vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Tylon Burris vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

 

 

Feb. 16

At Atlantic City, N.J. (HBO): Adrien Broner vs. Gavin Rees, 12 rounds, for Broner's WBC lightweight title; Johnathon Banks vs. Seth Mitchell, rematch, 10 or 12 rounds, heavyweights; Sakio Bika vs. Nikola Sjekloca, 12 rounds, for vacant WBC interim super middleweight title; Demetrius Hopkins vs. Charles Whittaker, 12 rounds, junior middleweights; Vicente Escobedo vs. Edner Cherry, 10 rounds, junior lightweights; Rau'Shee Warren vs. TBA, 4 rounds, bantamweights; Robert Easter Jr. vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Jamel Herring vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Wahid Rahim vs. TBA, 4 rounds, lightweights

 

 

At Tijuana (UniMas): Alejandro Lopez vs. Jhonatan Romero, 12 rounds, vacant IBF junior featherweright title; Hanzel Martinez vs. Alejandro Gonzalez Jr., 10 rounds, bantamweights; Jose Uzcategui vs. Rogelio Medina, 10 rounds, middleweights; Matvey Korobov vs. TBA, 8 rounds, middleweights

 

 

Feb. 22

At Washington, D.C. (ESPN2/ESPN Deportes): Lamont Peterson vs. Kendall Holt, 12 rounds, for Peterson's IBF junior welterweight title; Roman Morales vs. Jesus Hernandez, 8 rounds, junior featherweights

 

 

At Cabazon, Calif. (Showtime): Art Hovhannisyan vs. Alejandro Perez, 10 rounds, junior lightweights; Tureano Johnson vs. Willie Fortune, 8 rounds, middleweights

 

 

At Palm Bay, Fla. (Telemundo): Jose Nieves vs. Danny Flores, 12 rounds, bantamweights

 

 

Feb. 23

At Detroit (Showtime): Devon Alexander vs. Kell Brook, 12 rounds, for Alexander's IBF welterweight title; Cornelius "K9" Bundrage vs. Ishe Smith, 12 rounds, for Bundrage's IBF junior middleweight title; J'Leon Love vs. Bronco McKart, 10 rounds, junior middleweights

 

 

At Huntington, N.Y. (NBC Sports Net): Vyacheslav Glazkov vs. Malik Scott, 10 rounds, heavyweights; Chris Algieri vs. Jose Peralta, 10 rounds, junior welterweights; Issouf Kinda vs. Javier Loya, 8 rounds, junior welterweights; Cletus Seldin vs. TBA, 8 rounds, welterweights; Karl Dargan vs. Bryan Acaba, 6 rounds, lightweights; Anthony Karperis vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Alan Gotay vs. TBA, 4 rounds, lightweights

 

 

At Liverpool, England (Wealth TV): David Price vs. Tony Thompson, 10 rounds, heavyweights; Kevin Satchell vs. Luke Wilton, 12 rounds, for Satchell's British and Commonwealth flyweight titles; Darren Hamilton vs. Steve Williams, 12 rounds, for Hamilton's British junior welterweight title; Adil Anwar vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights

 

 

At Atlantic City, N.J. (gofightlive.tv): Patrick Majewski vs. Jamaal Davis, 10 rounds, middleweights; Chuck Mussachio vs. Lionel Thompson, 8 rounds, light heavyweights; Todd Unthank-May vs. Hamid Abdul-Mateen, 6 rounds, light heavyweights; Hasan Young vs. Terrell James, 4 rounds, welterweights; Anthony Prescott vs. Saud Clark, 4 rounds, welterweights; Anthony Burgin vs. Elvis Rodriguez, 4 rounds, junior lightweights; Joshua Reyes vs. Tommy Garcia, 4 rounds, featherweights

Link to comment
Share on other sites

Re: STICKY: UK TV BOXING SCHEDULE

 

BOXNATION

[h=2]FEBRUARY[/h] Friday 1st - Felix Sturm v Sam Soliman

Saturday 2nd - Eduard Gutknecht v Juergen Braehmer

Saturday 9th - Andreas Evensen v Alexander Miskirtchian

Saturday 9th - Patrick Nielsen v Patrick Mendy

Saturday 9th - Deion Jumah v Igor Pylypenko

Saturday 23rd - David Price v Tony Thompson

Saturday 23rd - Kevin Satchell v Luke Wilton

Saturday 23rd - Darren Hamilton v Steve Williams

SKY SPORTS

 

[TABLE=class: ss-stat-style1]

[TR]

[TD=colspan: 4]FEBRUARY 2013[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Sat 9[/TD]

[TD]Kiko Martinez v Carl Frampton

European Super-Bantamweight Title[/TD]

[TD]http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/ss1.gif

http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/sshd1.gif 8.00pm[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Sat 9[/TD]

[TD]Lee Selby v Martin Lindsay

British and Commonwealth Featherweight Title[/TD]

[TD]http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/ss1.gif

http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/sshd1.gif 8.00pm[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Sat 16[/TD]

[TD]Adrien Broner v Gavin Rees

WBC Lightweight Title[/TD]

[TD]http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/ss2.gif

http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/sshd2.gif 1.30am (Sun Morning)[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Sat 23[/TD]

[TD]Prizefighter - The Heavyweights[/TD]

[TD]http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/ss1.gif

http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/sshd1.gif 9.00pm[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Sat 23[/TD]

[TD]Devon Alexander v Kell Brook

IBF Welterweight Title[/TD]

[TD]http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/ss1.gif

http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/sshd1.gif 1.00am (Sun Morning)[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Re: Sticky: Tv boxing schedule

 

MARCH

 

March 1

 

At Mashantucket, Conn. (ESPN2/ESPN Deportes): Billy Dib vs. Evgeny Gradovich, 12 rounds, for Dib's IBF featherweight title; Willie Nelson vs. Michael Medina, 10 rounds, junior middleweights; Ryan Kielczweski vs. Gil Garcia, 8 rounds, junior lightweights; Luis Rosa vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights; Jimmy Williams vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Shelly Vincent vs. TBA, 6 rounds, female junior featherweights; Donte Strayhorn vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Luis Olivares vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

 

 

At Mexico City (Telemundo): Omar Soto vs. Julian Rivera, 12 rounds, featherweights; Alejandro Hernandez vs. Jesus Santillan, 6 rounds, junior featherweights; Carlos Barraza vs. Jesus Flores, 6 rounds, junior bantamweights; Pedro Melo vs. Gabriel Aguillon, 6 rounds, bantamweights; Omar Gonzalez vs. Oscar Gonzalez, 4 rounds, featherweights; Jose Zuniga vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Nancy Vazquez vs. Guadalupe Guzman, 4 rounds, female bantamweights

 

 

March 2

At Las Vegas (Showtime): Richard Abril vs. Sharif Bogere, 12 rounds, for vacant WBA lightweight title; Gary Russell Jr. vs. Vyacheslav Gusev, 10 rounds, featherweights

 

 

At San Antonio (FSN/Fox Deportes): Omar Figueroa vs. Henry Aurad, 8 rounds, junior welterweights; Jermall Charlo vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Errol Spence Jr. vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Emanuel Ledezma vs. TBA, 6 rounds, light heavyweights; Felipe Castaneda vs. TBA, 6 rounds, bantamweights; Jairo Castaneda vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Joseph Rodriguez vs. TBA, 4 rounds, featherweights; Kenton Sippio-Cook vs. TBA, 4 rounds, middleweights; Oscar Cantu vs. TBA, 4 rounds, bantamweights; Kurtiss Colvin vs. TBA, 4 rounds, middleweight

 

 

March 8

At Atlantic City, N.J. (ESPN/ESPN Deportes): Victor Cayo vs. Emmanuel Taylor, 10 rounds, junior welterweights; Magomed Abdusalamov vs. Victor Bisbal, 10 rounds, heavyweights

 

 

At Mexico City (Telemundo): Johnny Garcia vs. Mathew Villanueva, 12 rounds, junior bantamweights; Jessie Villanueva vs. TBA, 6 rounds, junior featherweights; Edgar Ortega vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Angel Molina vs. Angel Navarrete, 6 rounds, lightweights; Jesus Garcia vs. Salvador Juarez, 6 rounds, junior bantamweights; Luis Miguel Montano vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights; Uriel Lopez vs. TBA, 4 rounds, flyweights

 

 

March 9

At New York (HBO): Tavoris Cloud vs. Bernard Hopkins, 12 rounds, for Cloud's IBF light heavyweight title; Keith Thurman vs. Jan Zaveck, 12 rounds, WBO welterweight eliminator; Frank Galarza vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights; Mike Perez vs. TBA, 10 rounds, lightweights; Eddie Gomez vs. TBA, 8 rounds, junior middleweights; Marcus Browne vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights; Juan Dominguez vs. TBA, 8 rounds, bantamweights; Steve Bujaj vs. TBA, 4 rounds, cruiserweights

 

 

At Costa Mesa, Calif. (HBO): Cristobal Arreola vs. Bermane Stiverne, 12 rounds, WBC heavyweight eliminator; Juan Carlos Salgado vs. Argenis Mendez, rematch, 12 rounds, for Salgado's IBF junior lightweight title; Javier Molina vs. Joseph Elegele, 8 rounds, welterweights; Oscar Molina vs. TBA, 4 rounds, welterweights

 

March 15

At Kissimmee, Fla. (Telemundo): Orlando Cruz vs. Aalan Martinez, 12 rounds, featherweights

 

 

March 16

At Carson, Calif. (HBO): Timothy Bradley Jr. vs. Ruslan Provodnikov, 12 rounds, for Bradley's WBO welterweight title; Jessie Vargas vs. Wale Omotosu, 10 rounds, welterweights; Oscar Valdez vs. TBA, 6 rounds, featherweights; Mike Lee vs. TBA, 4 or 6 rounds, light heavyweights

 

 

At London (Epix and EpixHD.com): Ricky Burns vs. Miguel Vazquez, 12 rounds, WBO/IBF lightweight title unification; Nathan Cleverly vs. Robin Krasniqi, 12 rounds, for Cleverly's WBO light heavyweight title; George Groves vs. Ali Ndiaye, 12 rounds, for vacant European super middleweight title; Dereck Chisora vs. TBA, 10 rounds, heavyweights; Liam Walsh vs. TBA. 12 rounds, for Walsh's Commonwealth junior lightweight title; Frank Buglioni vs. TBA, 8 rounds, super middleweights

 

 

At Thackerville, Okla. (UniMas): Robert Marroquin vs. Antonio Escalante, 10 rounds, featherweights

 

 

March 22

 

 

At Chicago (ESPN2/ESPN Deportes): Andrzej Fonfara vs. Nicholson Poulard, 10 rounds, light heavyweights; Donovan George vs. TBA, 10 rounds, middleweights; Hairon Socarres vs. TBA, 4 rounds, featherweights

 

 

At Montreal (WealthTV): Adonis Stevenson vs. Darnell Boone, rematch, 10 rounds, super middleweights

 

 

 

March 23

 

 

At TBA, Puerto Rico (UniMas): Jonathan Gonzalez vs. TBA, 10 rounds, flyweights; Felix Verdejo vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights

 

 

March 29

 

At Verona, N.Y. (ESPN2/ESPN Deportes): Osamanu Adama vs. TBA, 10 rounds, middleweights; Jackson Junior Dos Santos vs. TBA, 10 rounds, light heavyweights

 

 

At Mexico City (Telemundo): "Boxeo Telemundo"

 

 

March 30

 

 

At Las Vegas (HBO): Brandon Rios vs. Mike Alvarado, rematch, 12 rounds, for vacant WBO interim junior werlterweight title; Khabib Allakhverdiev vs. Breidis Prescott, 12 rounds, for Allakhverdiev's WBA "regular" junior welterweight title; Jose Ramirez vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Terrance Crawford vs. TBA, 10 rounds, lightweights

Link to comment
Share on other sites

Re: STICKY: UK TV BOXING SCHEDULE

 

BOXNATION

 

[h=2]MARCH[/h] Saturday 2nd - Richard Abril v Sharif Bogere

Friday 8th - Yaquib Kareem v Paul Butler

Saturday 9th - Bernard Hopkins v Tavoris Cloud

Saturday 16th - Ricky Burns v Miguel Vazquez

 

Saturday 16th - Nathan Cleverly v Robin Krasniqi

Saturday 16th - George Groves v Mohamed Ali Ndiaye

Thursday 21st - Billy Joe Saunders v Matthew Hall

Saturday 23rd - Arthur Abraham v Robert Stieglitz II

Link to comment
Share on other sites

Re: STICKY: UK TV BOXING SCHEDULE

 

sky sports

 

 

[TABLE=class: ss-stat-style1]

[TR]

[TD=colspan: 4]MARCH 2013[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Sat 9[/TD]

[TD]Darren Barker v Simone Rotolo

12 Rounds Middleweight[/TD]

[TD]http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/ss2.gif

http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/sshd2.gif 8.00pm[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Sat 9[/TD]

[TD]Lee Purdy v Carson Jones

12 Rounds Welterweight[/TD]

[TD]http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/ss2.gif

http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/sshd2.gif 8.00pm[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Sat 30[/TD]

[TD]Tony Bellew v Isaac Chilemba

12 Rounds Light-Heavyweight[/TD]

[TD]http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/ss1.gif

http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/sshd1.gif 9.00pm[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Sat 30[/TD]

[TD]Derry Mathews v Anthony Crolla

Commonwealth Lightweight Title[/TD]

[TD]http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/ss1.gif

http://www.skysports.com/Images/skysports/site/icons/tvlogos/sshd1.gif 9.00pm[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Re: Sticky: Tv boxing schedule

 

March 30

 

 

At Las Vegas (HBO): Brandon Rios vs. Mike Alvarado, rematch, 12 rounds, for vacant WBO interim junior werlterweight title; Khabib Allakhverdiev vs. Breidis Prescott, 12 rounds, for Allakhverdiev's WBA "regular" junior welterweight title; Jose Ramirez vs. Charles Dubray, 4 rounds, lightweights; Terrance Crawford vs. Robert Osiobe, 10 rounds, lightweights

 

 

At Monte Carlo, Monaco (Integrated Sports PPV): Gennady Golovkin vs. Nobuhiro Ishida, 12 rounds, for Golovkin's WBA middleweight title; Edwin Rodriguez vs. Ezequiel Osvaldo Maderna, 10 rounds, super middleweights; Zolt Erdei vs. Denis Grachev, 10 rounds, light heavyweights; Sergei Rabchenko vs. Adriano Nicchi, 12 rounds, for Rabchenko's European junior middleweight title

 

 

At Liverpool, England (WealthTV): Tony Bellew vs. Isaac Chilemba, 12 rounds, WBC light heavyweight eliminator; Derry Mathews vs. Anthony Crolla, rematch, 12 rounds, for vacant Commonwealth lightweight title; Jazza Dickens vs. Jon Fernandes, 10 rounds, junior featherweights; Rocky Fielding vs. Wayne Reed, 10 rounds, super middleweights; Tom Stalker vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Re: Sticky: Tv boxing schedule

 

For those interested in Japanese action

TV Tokyo will be showing-

May 3rd-

Yota Sato v Srisaket Sor Rungvisai (WBC super flyweight title)

 

May 6th-

Takashi Uchiyama v Jaider Parra (WBA super Featherweight title)

Kohei Kono v Liborio Solis (WBA Super Flyweight title)

 

 

TBS will be showing

May 8th-

Kazuto Ioka v Wisanu Kokietgym (WBA Light Flyweight)

Ryo Miyazaki v Carlos Verlarde (WBA Minimumweight)

 

!Streams for both will be available upon request!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 months later...

Re: TV Boxing Schedule

 

Jan. 10

 

 

At Tacoma, Wash. (ESPN2/ESPN Deportes): Juan Antonio Rodriguez vs. Yenifel Vicente, 8 rounds, junior lightweights; Zahir Raheem vs. Bayan Jargal, 10 rounds, welterweights; Lateef Kayode vs. Jonte Willis, 6 or 8 rounds, heavyweights; Jeremy McCleary vs. Gerardo Reyes, 4 rounds, lightweights; Eduardo Alicea vs. Jas Phipps, 4 rounds, super middleweights; Dorsett Barnwell vs. Raymond Ochieng, 4 rounds, heavyweights; Cameron Sevilla Rivera vs. Jared Teer, 4 rounds, junior middleweights

 

At Detroit: Lanardo Tyner vs. Angel Hernandez, 12 rounds, welterweights

 

Jan. 11

 

 

At Tijuana, Mexico (UniMas): Antonio DeMarco vs. Jesus Gurrola, 10 rounds, junior welterweights; Humberto Gutierrez vs. Abner Lopez, 10 rounds, welterweights; Rodrigo vs. TBA, 8 rounds, welterweights; Carlos Ocampo vs. Enrique Soto, 6 rounds, junior welterweights; Eduardo Galindo vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Pastor Elenes vs. Miguel Angel Cipriano, 4 rounds, welterweights; Leonardo Baez vs. Alejandro Solis, 4 rounds, bantamweight; Alan Zavala vs. Oliver Quintana, 4 rounds, junior middleweights

 

 

Jan. 17

 

At Memphis (Showtime): Ivan Redkach vs. Tony Luis, 10 rounds, lightweights; John Thompson vs. Frank Galarza, 8 rounds, junior middleweight; Antoine Douglas vs. Marquis Davis, 8 rounds, middleweights; Maurice Hooker vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Luis Del Valle vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights; Kiun Evans vs. TBA, 6 rounds, featherweights; Joey Bryant vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Malcolm Terry vs. TBA, 6 rounds, welterweights; Jerry Odom vs. TBA, 6 rounds, super middleweights

Jan. 18

 

 

At Montreal (HBO): Jean Pascal vs. Lucian Bute, 12 rounds, light heavyweights; Mike Perez vs. Carlos Takam, 10 rounds, heavyweights; Eleider Alvarez vs. TBA, 12 rounds, light heavyweights; Sebastien Gauthier vs. Javier Franco, 8 rounds, junior featherweights; Mikael Zewski vs. Krzysztof Szot, 8 rounds, welterweights; Artur Beterbiev vs. Gabriel Lecrosnier, 4 rounds, light heavyweights; Oscar Rivas vs. Eric Barrak, 8 rounds, heavyweights; Yves Ulysse Jr. vs. Evaggelos Tsirimokos, 4 rounds, junior welterweights; Sebastien Bouchard vs. Giuseppe Lauri, 6 rounds, junior middleweights

 

At Hermosillo, Mexico (UniMas): David Sanchez vs. Breilor Teran, 12 rounds, junior bantamweights; Felipe Orocuta vs. TBA, 10 rounds, junior bantamweights

 

 

Jan. 24

 

At Shelton, Wash. (ESPN2/ESPN Deportes): Thomas Williams vs. Cornelius White, 10 rounds, light heavyweights; Rico Ramos vs. Jonathan Arrellano, 10 rounds, featherweights; Juan Funez vs. Marcelo Gallardo, 4 rounds, featherweights; Virgil Green vs. Guillermo Delgadillo, 6 rounds, junior welterweights; Sammy Perez vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Ronald Hearns vs. TBA, 8 rounds, super middleweights; Michael Hunter vs. TBA, 4 rounds, heavyweights; Stephan Shaw vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

 

 

At Atlantic City, N.J. (NBC Sports Net): Curtis Stevens vs. Patrick Majewski, 10 rounds, middleweights; Thabiso Mchunu vs. Olanrewaju Durodola, 10 rounds, cruiserweights; Ilshat Khusnulgatin vs. Larry Pryor, 8 rounds, light heavyweights; Sevdail Sherifi vs. Venroy July, 6 rounds, cruiserweights; DeCarlo Perez vs. TBA, 8 rounds, middleweights; Hasan Young vs. Justin Johnson, 6 rounds, junior welterweights; Mark Rideout vs. Fred Latham, 6 rounds, heavyweights; Wellington Romerto vs. Ismael Serrano, 4 rounds, junior welterweights

 

 

At Indio, Calif. (Fox Sports 1): Antonio Orozco vs. Miguel Angel Huerta, 10 rounds, junior welterweights; Julian Ramirez vs. Derrick Wilson, 8 rounds, featherweights; Dominic Breazeale vs. TBA, 8 rounds, heavyweights; Manny Robles Jr. vs. Ricky Lopez, 6 rounds, featherweights; Gerald Washington vs. TBA, 8 rounds, heavyweights; Cornelius "K9" Bundrage vs. Joey Hernandez, 12 rounds, IBF junior middleweight eliminator; Santiago Guevara vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights; Kevin Watts vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Tevin Watts vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Kirk Bills vs. TBA, 4 rounds, welterweights

 

 

 

Jan. 25

 

At New York (HBO): Mikey Garcia vs. Juan Carlos Burgos, 12 rounds, for Garcia's WBO junior lightweight title; Bryant Jennings vs. Artur Szpilka, 10 rounds, heavyweights; Felix Verdejo vs. Lauro Alcantar, 6 rounds, lightweights; Seanie Monaghan vs. Matt Vanda, 10 rounds, light heavyweights; Jesse Hart vs. Derrick Findley, 6 rounds, super middleweights; Alberto Machado vs. Nuwan Jayakody, 6 rounds, featherweights; Tramaine Williams vs. Jovany Fuentes, 6 rounds, junior featherweights; Julian Rodriguez vs. Neyeine Muang, 4 rounds, junior welterweights; Francisco Vargas vs. Mack Babb, 4 rounds, welterweights

 

At Washington, D.C. (Showtime): Lamont Peterson vs. Dierry Jean, 12 rounds, for Peterson's IBF junior welterweight title; Jermell Charlo vs. Gabriel Rosado, 10 rounds, junior middleweights; Raynell Williams vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Anthony Peterson vs. TBA, 10 rounds, lightweights; Dominic Wade vs. TBA, 8 rounds, middleweights; D'Mitrius Ballard vs. TBA, 6 rounds, super middleweights; Rau'shee Warren vs. TBA, 8 or 10 rounds, bantamweights; Robert Easter Jr. vs. TBA, 8 rounds, lightweights; Jamel Herring vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Semajay Thomas vs. TBA, 4 rounds, welterweights

 

 

Jan. 30

 

At Brooklyn, N.Y. (Fox Sports 1): Victor Ortiz vs. Luis Collazo, 12 rounds, welterweights; Eddie Gomez vs. Daquan Arnett, 10 rounds, junior middleweights; Marcus Browne vs. TBA, 8 rounds, light heavyweights; Emmanuel Gonzalez vs. TBA, 8 rounds, featherweights; Jeffrey Fontanez vs. TBA, 8 rounds, junior lightweights; Zachary Ochoa vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Rafael Vazquez vs. TBA, 8 rounds, featherweights

 

Jan. 31

 

 

At West Orange, N.J. (ESPN2/ESPN Deportes): Elvir Muriqi vs. Blake Caparello, 10 rounds, light heavyweights; Luis Rosa vs. Jorge Diaz, 10 rounds, featherweights; Dusty Hernandez-Harrison vs. Tim Witherspoon Jr., 6 or 8 rounds, welterweights; Michael Faragon vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Patrick Farrell vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights; Anthony Young vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Wanzell Ellison vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights; Patrick Day vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights; Louis Cruz vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Junior Younan vs. TBA, 4 rounds, super middleweights; Rickey Edwards vs. TBA, 4 rounds, junior welterweights; Samuel Teah vs. TBA, 4 rounds, lightweights

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...